Co to jest PageRank - definicja

Page Rank to algorytm oceniający jakość stron internetowych.

PageRank — algorytm opracowany przez twórców wyszukiwarki Google Larego Page’a i Sergeya Brina w trakcie ich studiów na Uniwersytecie Stanforda w 1998 roku. Algorytm ma na celu liczbową ocenę stron internetowych w celu określenia ich jakości, a następnie posegregowania w postaci wyników wyszukiwania w wyszukiwarce.
Algorytm jest wykorzystywany przez twórców w przedsiębiorstwie, które wspólnie założyli, czyli wyszukiwarce Google. Początkowo wartość wskaźnika PageRank dla dane strony była pokazywana przez Google w formie XXXX.

Ciekawostki na temat PageRank

  • Nazwa PageRank pochodzi nie od nazwy strony (ang. Page oznacza stronę), lecz od nazwiska jednego z Twórcy wyszukiwarki Larego Page’a.
  • Algorytm PageRank został opatentowany w Stanach Zjednoczonych, jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że patent (nr US6285999) należy do Uniwersytetu Stanforda, a nie przedsiębiorstwa Google czy twórców algorytmu.
  • Wyłączność na stosowanie algorytmu PageRank ma firma Google w zamian czego Uniwersytet otrzymał 1,8 miliona akcji firmy Google. Uniwersytet zdecydował się na sprzedaż akcji w 2005 roku, inkasując za tę transakcję 336 milionów dolarów.
Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Tomasz Wieczorek

Tomasz Wieczorek

CEO Webrange
Czasem ekspert, czasem teoretyk - zawsze praktyk i pasjonat digital marketingu. Ponad 17 lat w branży. Podziwia spójne marki. W Agencji odpowiada za strategie i rozwój. W biznesie najważniejsze dla niego są relacje, w pracy - rozwój, w marketingu - skuteczność.

Podobne artykuły

Linkowanie wewnętrzne w SEO

Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Spis treści Linki wewnętrzne i […]

Czytaj więcej

Reklama może uratować Cię przed kryzysem

Spis treści Kryzys. To słowo słyszymy ciągle. Od kontrahentów, przyjaciół, znajomych. Jest już z nami. Naturalną reakcją na sytuacje kryzysowe, możliwość redukcji przychodów i utraty płynności jest chęć szukania oszczędności. Stąd też nie dziwi, że wiele firm decyduje się ciąć wydatki między innymi na budżety reklamowe. Jednak w naturze przedsiębiorców jest nie tylko rozpoznawanie zagrożeń, […]

Czytaj więcej

Marketing placówek weterynaryjnych

Spis treści Reklamowanie placówek weterynaryjnych to temat będący przedmiotem sporów i dyskusji. Podobnie jak prawnicy, tak i lekarze weterynarii należą do grupy zawodów zaufania publicznego, a „pieczę” nad nimi sprawują odpowiednie samorządy zawodowe, odpowiedzialne za ustalenie zasad wykonywania zawodu. W niniejszym artykule przedstawimy aktualny stan prawny dotyczący marketingu placówek weterynaryjnych oraz podpowiemy, jak w sposób, […]

Czytaj więcej