Co to jest Google News - definicja

Google News to agregator najnowszych wiadomości z serwisów informacyjnych.

Google News to agregator wiadomości z internetowych serwisów informacyjnych. Słowo „agregacja” oznacza konsolidowanie, łącznie wiadomości płynących z przeróżnych miejsc. Na chwilę obecną Google News dostępne jest w połowie krajów świata i w kilkudziesięciu językach.

Wiadomości Google wyświetlane są jako artykuły dostępne z poziomu wyników organicznych (czyli po wpisaniu danego słowa kluczowego) u góry strony oraz w zakładce wiadomości. Dodatkowo są one wyświetlane na dedykowanej stronie https://news.google.com/ oraz w aplikacjach na Androida i iOS.

Dlaczego warto korzystać z Google News?

Najważniejszą zaletą dla użytkowników wydaje się być błyskawiczne dostarczanie wiadomości płynących z setek czy nawet tysięcy źródeł (o ile posługujemy się również językiem angielskim). Są to wiadomości zróżnicowane, dopasowane do naszych zainteresowań. Światowe, krajowe i lokalne, sportowe, biznesowe,czy naukowe lub nastawione głównie na rozrywkę albo wręcz plotki.
Google News to również właściwie gwarancja, że nie przeoczymy jakiegoś prawdziwie „gorącego” tematu, który w szumie informacyjnym mógłby nam umknąć.
Atutem jest też możliwość błyskawicznego zapoznawania się z najnowszymi wiadomościami. W określonych przypadkach możliwa jest też publikacja artykułów starszych, ale nawiązujących do aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej, politycznej, pogodowej itd.

Wady Google News

O ile z punktu widzenia użytkowników Wiadomości Google mają raczej tylko zalety, to zgoła inaczej jest w przypadku serwisów informacyjnych. GN pobiera często najbardziej wartościową część artykułów (oraz zdjęcia) i dostarcza je odbiorcom. Ci zaś poprzestają na przeczytaniu skrótowej informacji, nie przechodząc na stronę jej autora. To zaś z przyczyn oczywistych odbija się niekorzystnie na wydawcach, którzy tracą zarówno czytelników jak i wpływy z reklam.
Rozwiązaniem wydaje się być wprowadzenie przepisów prawnych, nakazujących Google dzielenie się zyskami z reklam z autorami treści, czyli portalami wydawniczymi. Spotyka się to jednak z bardzo dużym oporem serwisu. Casusem jest sytuacja, jaka wynikła w 2014 roku w Hiszpanii. Wprowadzone wtedy przepisy nakazywały wnoszenie opłaty licencyjnej nie tylko za publikowanie całości artykułów, ale również ich fragmentów, a nawet nagłówków. Odpowiedzią Google było wyłącznie usługi Google News na terenie Hiszpanii. W 2019 roku podobna sytuacja zaistniała we Francji. Wdrożono tam dyrektywę UE ds. prawa autorskiego, w wyniku czego Google News zaprzestało wyświetlania na terenie tego kraju fragmentów wiadomości, poprzestając jedynie na bezpłatnych nagłówkach. Dyrektywa UE powinna być wdrożona na terenie Unii w 2021 roku, ciężko jednak stwierdzić, czy faktycznie to się uda i czy Google zostanie zmuszone do wypłaty rekompensat dla wydawców i autorów za korzystanie z treści artykułów, czy też nałoży ograniczenia i blokady w korzystaniu z nich.

Google News – wytyczne dla wydawców

Założeniem Google News jest także wartościowość publikowanych informacji. Agregator nie zbiera „niusów” ze wszystkich portali, a wyłącznie od dołączonych do programu wydawców. Są oni weryfikowani, muszą spełniać szereg wytycznych technicznych dotyczących strony i merytorycznych – w kwestii artykułów.
Do głównych z nich należy posiadanie certyfikatu SSL, statyczne adresy URL artykułów, podanie daty ich publikacji i modyfikacji, kategorie tematyczne na stronie, stopka redakcyjna. Jeśli chodzi o wytyczne dotyczące artykułów to muszą one być publikowane regularnie (optymalnie kilka wpisów dziennie), muszą być też unikalne, podpisane przez autora, zgodne z wytycznymi dotyczącymi Polityki Treści (np. nawoływanie do nienawiści, dyskryminacji, przemocy, naruszenie własności intelektualnej, sprzeczność z nauką lub medycyną, treści wulgarne), poprawne gramatycznie i stylistycznie.

Google News w pozycjonowaniu

Skuteczne dodanie serwisu do Google News może być wykorzystanie w pozycjonowaniu i pozyskiwaniu ruchu na stronę, nie jest to jednak rzecz łatwa. Usługa zdominowana jest przez dużych graczy, przynajmniej jeśli chodzi o najważniejsze informacje polityczne, gospodarcze czy społeczne. Można pokusić się jednak o przygotowanie odpowiedniego kanału dotyczącego wąskiej branży, w której specjalizuje się firma/sklep. W takim przypadku, o ile faktycznie jest możliwość dostarczania dużej ilości nowości i aktualności, mamy sporą szansę na wykorzystanie potencjału sprzedażowego i wizerunkowego obecności w Google News.

Zgłoszenia do Google News można dokonać na stronie https://publishercenter.google.com/

 

 

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Podobne artykuły

Content marketing w pigułce

Spis treści Content marketing to jedna z bardziej interesujących obecnie strategii promocji w internecie. Ma ona wiele plusów, jest przystępna i dość łatwo ją wdrażać. Dzięki temu wiele marek coraz chętniej korzysta z tego rozwiązania. Przyciąganie klientów poprzez publikowanie treści w internecie wymaga jednak odpowiedniego i przemyślanego podejścia. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze zagadnienia […]

Czytaj więcej

Audyty SEO — Przeprowadzane przez agencje i automatyczne. Sprawdź, czym są, ich porównanie i które warto wybrać

Spis treści Audyty SEO stron internetowych to bardzo korzystne i pomocne procesy. To dzięki nim wiemy wszystko o stanie naszej strony internetowej oraz możemy na podstawie tych informacji ją pozycjonować. Ogólnie istnieją jednak dwa typy audytu — agencyjne wykonywane przez specjalistów i audyty automatyczne — darmowe, które możemy wykonywać samodzielnie w sieci. Wiele osób nie […]

Czytaj więcej

Jak wspomagać pracę agencji SEO, która pozycjonuje Twoja stronę www?

Spis treści Zlecenie pozycjonowania naszej strony internetowej agencji SEO jest początkiem długiego procesu. Bardzo często jednak choć nie znamy się na kwestiach związanych z pozycjonowaniem, chcemy wspomóc działania agencji i pomóc jej promować naszą witrynę w Google. Czy jest to w ogóle możliwe? W wielu przypadkach zdecydowanie tak. Ogólnie istnieje też sporo możliwości, o których […]

Czytaj więcej