Co to jest Domena - definicja

Domena czyli nazwa identyfikująca stronę internetową.

Domena to nazwa służąca do identyfikacji danej strony w Internecie w formie przyjaznej dla internauty. Najczęściej pojęcia domena i adres strony są używane jako synonimy.
Nazwa domeny to ciąg znaków które odpowiadają adresowi IP strony – jest to element Domain Name System (DNS). Sposób kodowania adresów internetowych w formie wybranej nazwy (domena.pl) jest bardziej przyjazny użytkownikowi, niż używanie adresu IP, czyli ciągu liczb i kropek (62.289.61.52).

Nazwa domeny

Decyzja dotycząca nazwy domeny to jedna z pierwszych decyzji związanych z naszą stroną internetową. Jest to często nazwa firmy, organizacji, osoby lub ich skrócone wersje.
Najczęściej nazwa domeny mówi nam co znajdziemy na stronie internetowej. Nazwa sklep-online.pl oznacza, że najpewniej zobaczymy sklep (sklep-online.pl), działający w internecie (sklep-online.pl), a kierując się rozszerzeniem domeny (sklep-online.pl) wiemy, że strona jest skierowana do polskiego odbiorcy.
Nazwa domeny z rozszerzeniem to ciąg znaków, który po wpisaniu do paska adresu przeglądarki internetowej pozwala nam natychmiast przejść do żądanej strony.
Warto dodać, że nie istnieje w internecie więcej niż jeden adres domeny z takim samym rozszerzeniem (sklep-online.pl).
Rozszerzenie domeny określa często obszar terytorialny lub funkcjonalny organizacji:

  • lokalne – domena.waw.pl,
  • krajowe – domena.pl,
  • globalne – domena.com,
  • sponsorowane – domena.gov.pl,
  • funkcjonalne – domena.edu.

Możemy wykorzystywać również dwa rozszerzenia domeny, aby jeszcze bardziej zawęzić obszar funkcjonowania domeny. Na przykładzie domena.edu.pl dajemy użytkownikowi do zrozumienia, że działamy w obszarze edukacji na terytorium Polski.

Czy nazwa domeny wpływa na pozycjonowanie?

W 2012 roku Google wprowadził aktualizację algorytmów Exact Match Domain (EMD). Sprawiło to, że domeny zawierające w swojej nazwie słowo kluczowe (sklepobuwniczy.pl) ściśle dopasowane do fraz z obszaru działania (sklep obuwniczy) nie mają dużej przewagi w kolejności wyświetlania się w wyszukiwarce Google.
Aktualizacja EMD ukróciła wykorzystanie nazwy domeny jako głównego czynnika rankingowego. Oznacza to, że aktualnie dobrej jakości strony chcące wyświetlać się na pożądaną frazę niezwiązaną bezpośrednio z nazwą domeny – nie zostają w tyle ze względu na nazwę strony internetowej.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Karolina Woźna

Karolina Woźna

Junior SEO Specialist
Lubię myśleć o SEO jak o puzlach, tylko przez dopasowanie wszystkich elementów w odpowiedni sposób osiągniemy zamierzone cele. W wolnym czasie jako typowy Milenials - gotuję roślinne potrawy i praktykuję jogę.

Podobne artykuły

Linkowanie wewnętrzne w SEO

Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Spis treści Linki wewnętrzne i […]

Czytaj więcej

Reklama może uratować Cię przed kryzysem

Spis treści Kryzys. To słowo słyszymy ciągle. Od kontrahentów, przyjaciół, znajomych. Jest już z nami. Naturalną reakcją na sytuacje kryzysowe, możliwość redukcji przychodów i utraty płynności jest chęć szukania oszczędności. Stąd też nie dziwi, że wiele firm decyduje się ciąć wydatki między innymi na budżety reklamowe. Jednak w naturze przedsiębiorców jest nie tylko rozpoznawanie zagrożeń, […]

Czytaj więcej

Marketing placówek weterynaryjnych

Spis treści Reklamowanie placówek weterynaryjnych to temat będący przedmiotem sporów i dyskusji. Podobnie jak prawnicy, tak i lekarze weterynarii należą do grupy zawodów zaufania publicznego, a „pieczę” nad nimi sprawują odpowiednie samorządy zawodowe, odpowiedzialne za ustalenie zasad wykonywania zawodu. W niniejszym artykule przedstawimy aktualny stan prawny dotyczący marketingu placówek weterynaryjnych oraz podpowiemy, jak w sposób, […]

Czytaj więcej