Co to jest Backlink - definicja

Backlink to jedna z podstaw, na których opiera się pozycjonowanie stron internetowych.

Backlink to inaczej link przychodzący, czyli prowadzący do naszej strony internetowej, ale umieszczony na innej witrynie. Backlink może również przenosić między podstronami tej samej witryny – nosi wtedy nazwę linku wewnętrznego.
Backlinki nie tylko kierują ruchem użytkowników między witrynami internetowymi, ale są także jednymi z najbardziej istotnych elementów SEO i mogą znacząco wpłynąć na pozycję strony, do której kierują.

Linki przychodzące używane do celów pozycjonowania powinny charakteryzować się jak największą wartością, czyli prowadzić ze strony posiadającej wysokie wskaźniki rankingujące.

Backlinks mogą mieć przypisane dwa atrybuty:

  • dofollow – przekazują one część wartości strony źródłowej do strony docelowej.
  • Nofollow – zawierają sugestię dla robotów wyszukiwarek, że nie powinny nimi podążać, teoretycznie więc nie przekazują mocy witryny źródłowej.

Na pozycję strony wpływać może nie tylko sam link przychodzący, ale też anchor, czyli słowo kluczowe kryjące się pod nim.

Jakość linków przychodzących

Z punktu widzenia SEO ważniejsza jest jakość, niż ilość backlinków (przynajmniej zazwyczaj). Dodatkowo niektóre backlinki mogą być wręcz szkodliwe, jeśli prowadzą ze stron o wątpliwej reputacji w „oczach” Google. Nienaturalne i toksyczne linki przychodzące mogą odbić się na pozycji strony i prowadzić wręcz do nałożenia na witrynę filtra algorytmicznego.

Pozyskiwanie backlinków

Do pozyskiwania wartościowych linków zwrotnych wykorzystuje się między innymi artykuły sponsorowane, treści zamieszczane na zaprzyjaźnionych witrynach, na stronach i forach tematycznych i branżowych, w social media. Do pozyskiwania backlinków służą także strony zapleczowe. Dobrą metodą pozyskiwania linków jest również tworzenia wartościowych treści, które są w sposób naturalny udostępniane przez czytelników.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Podobne artykuły

Content marketing w pigułce

Spis treści Content marketing to jedna z bardziej interesujących obecnie strategii promocji w internecie. Ma ona wiele plusów, jest przystępna i dość łatwo ją wdrażać. Dzięki temu wiele marek coraz chętniej korzysta z tego rozwiązania. Przyciąganie klientów poprzez publikowanie treści w internecie wymaga jednak odpowiedniego i przemyślanego podejścia. W tym tekście przedstawiamy wszystkie najważniejsze zagadnienia […]

Czytaj więcej

Audyty SEO — Przeprowadzane przez agencje i automatyczne. Sprawdź, czym są, ich porównanie i które warto wybrać

Spis treści Audyty SEO stron internetowych to bardzo korzystne i pomocne procesy. To dzięki nim wiemy wszystko o stanie naszej strony internetowej oraz możemy na podstawie tych informacji ją pozycjonować. Ogólnie istnieją jednak dwa typy audytu — agencyjne wykonywane przez specjalistów i audyty automatyczne — darmowe, które możemy wykonywać samodzielnie w sieci. Wiele osób nie […]

Czytaj więcej

Jak wspomagać pracę agencji SEO, która pozycjonuje Twoja stronę www?

Spis treści Zlecenie pozycjonowania naszej strony internetowej agencji SEO jest początkiem długiego procesu. Bardzo często jednak choć nie znamy się na kwestiach związanych z pozycjonowaniem, chcemy wspomóc działania agencji i pomóc jej promować naszą witrynę w Google. Czy jest to w ogóle możliwe? W wielu przypadkach zdecydowanie tak. Ogólnie istnieje też sporo możliwości, o których […]

Czytaj więcej