Pierwsza strona wyników wyszukiwania Google – badania

UWAGA, artykuł jest z 2006 roku.

Złoty trójkąt Google z roku 2007

Jak rozkładają się kliknięcia użytkowników na pierwszej stronie wyników wyszukiwania? Jaki procent kliknięć przypada na daną stronę ze względu na jej pozycje?. O ile więcej uwagi użytkownik poświęca pierwszej stronie rezultatów w porównaniu ze stroną drugą? Jak często użytkownicy klikają na pozycję poniżej płatnych wyników wyszukiwania?

Aktualny komentarz:
Proste, "niezaśmiecone" wyniki wyszukiwania Google, złoty trójkąt pozycji... Epickie czasy, które zapewne już nigdy nie powrócą. Wielką metamorfozę przeszły wyniki wyszukiwania od tamtych lat. Artykuł zainspirował nas do poszukania aktualnych badań w tym zakresie. Jedno jest pewne, w dzisiejszych czasach to badanie nie będzie już takie proste do przeprowadzenia, a zależności i wariantów będzie na pewno wiele.
— Tomasz Wieczorek, CEO webrange, listopad 2020

Jak rozkładają się kliknięcia internautów na pierwszej stronie wyników wyszukiwania?

Sposób, w jaki internauci odbierają wyniki wyszukiwania jest często pojawiającym się tematem w kręgu specjalistów od marketingu w wyszukiwarkach i optymalizacji. Aby odpowiedzieć na te pytania, przeprowadzone zostały badania polegające na śledzeniu wzroku określonej grupy użytkowników.

Celem badania było uzyskanie informacji na temat sposobu, w jaki użytkownicy przeglądają linki do stron na stronie wyników wyszukiwania i co wpływa na decyzje o wyborze danej strony. Dzięki badaniom fachowcy od spraw marketingu w wyszukiwarkach zyskali pożyteczną i praktyczną wiedzę na temat norm Click Trough Ratio (stosunek liczby odsłon danego linku w wynikach wyszukiwania, do kliknięc w niego), normy te pozwalają im przewidzieć popularność ich strony.

Aby uchwycić zmiany jakie zachodzą u osób poddanych eksperymentowi, naukowcy wykorzystali kamerę CCD (charged couple device) urządzenie podobne do tych odczytujących kody kreskowe. Wszystkie widoczne dla oka zachowania takie jak: utkwienie gałki ocznej w jednym punkcie (eye fixation) oraz rozszerzenia i zwężania źrenicy. Eye fixation definiuje się jako stałe zapatrzenie trwające 200-300 milisekund. Reprezentuje ono zainteresowanie pewna częścią strony wyników wyszukiwania.
Zmianyw obrębie zwężania źrenicy lub jej średnicy wskazują, jak dużym zainteresowaniem cieszy się dana pozycja.
Ta zmienna jest szczególnie ważna ponieważ pomaga zinterpretować ukryte opinie użytkowników dotyczące powiązań ukazanych stron z wyszukiwanym tematem.

Doświadczenie było przeprowadzenie na Uniwerytecie Cornell przez Laure A. Granka, Thorsten Joachims i Geri Cay. Zaprosili oni do eksperymentu studentów. Kazali im przeprowadzić wyszukiwanie informacji przy pomocy wyszukiwarki Google. Dotyczyły one 397 pytań / zagadnień z dziedziny filmu, podróży, muzyki i polityki.

Wyniki tych badań były następujące:

Jak można zauważyć na grafie powyżej, dwie pierwsze pozycje przykuły ponad połowę uwagi użytkowników pod względem uwagi poświęconej danej pozycji. Podczas gdy uwaga jest równo podzielona miedzy te dwie strony, różnica pojawia się dopiero w ilości kliknięć. Jest ona 4 krotnie większa na pierwszej pozycji. Po drugiej pozycji uwaga użytkownika spada gwałtownie. 6 i 10 pozycja na liście wyszukiwania otrzymują mniej więcej tyle samo uwagi. Trzeba tutaj dodać interesujący fakt, że 7 pozycja na stronie wyników wyszukiwania oznacza się mniejszą ilością zainteresowania niż pozycja 8 – mamy tutaj doczynienia z oddziaływaniem krawędzi strony. 7 pozycja w wynikach jest tuz poniżej brzegu ekranu, jest w rezultacie często pomijana w trakcie przesuwania strony do końca (podczas badań pozycja 7 była wybrana tylko raz).

Na grafie można również zobaczyć 11 pozycje na liście, która znajduje się na drugiej stronie wyników wyszukiwania. Przyciąga ona uwagę tylko 1% użytkowników, którzy decydują się kliknąć na te stronę. Pozycja ta ma o 2.5 razy mniejsza wartość procentowa popularności niż będąca najniżej w rankingu pozycja ze strony pierwszej.

Ludzie często mylnie traktują za sukces w dziedzinie pozycjonowania obecność w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania na Google. Pierwsza strona wyszukiwania jest tak naprawdę bardzo zróżnicowaną grupą, a w jej obrębie ilości klików i wejść na stronę bardzo mocno wahają się. Wzrastają one prawie logarytmicznie – kiedy twoja pozycja w rankingu wyników wyszukiwania rośnie, wzrasta ilość klików w daną stronę. Dajmy na przykład to ze pierwsze pięć pozycji wyników wyszukiwania zyskuje 88% uwagi, a pierwsze trzy wyniki wyszukiwania 78%.

Dla specjalistów od pozycjonowania i optymalizacji stron internetowych oraz fachowców w dziedzinie marketingu internetowego wyniki te zapewniają podstawę do oszacowania liczby wejść na stronę z poszczególnych pozycji wyników wyszukiwania.

Wnioski z badania są oczywiste – aby wykorzystać maksimum możliwości pozycjonowania Twoja witryna winna być wyświetlana minimum w pierwszych trzech pozycjach wyników wyszukiwania, a najlepiej na pierwszej pozycji.

autor: Tomasz Wieczorek, Styczeń 2007
Opracowane na podstawie seoresearcher.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Tomasz Wieczorek

Tomasz Wieczorek

CEO Webrange
Czasem ekspert, czasem teoretyk - zawsze praktyk i pasjonat digital marketingu. Ponad 17 lat w branży. Podziwia spójne marki. W Agencji odpowiada za strategie i rozwój. W biznesie najważniejsze dla niego są relacje, w pracy - rozwój, w marketingu - skuteczność.

Podobne artykuły

Ogłoszenie o zapytaniu ofertowym

WEBRANGE Sp. z o.o. realizuje voucher na zakup specjalistycznej usługi doradczej pn. ,, Doradztwo w opracowaniu Mapy Drogowej, tj. planu transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0 dla WEBRANGE Sp. z o.o.” Voucher na zakup usługi doradczej finansowany z projektu pn. „Popytowy System Innowacji – rozwój MŚP w regionie świętokrzyskim poprzez profesjonalne usługi doradcze” realizowanego ze […]

Czytaj więcej

Zamówienie publiczne na marketing internetowy – jak je napisać?

Spis treści Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]

Czytaj więcej

Linkowanie wewnętrzne w SEO

Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Spis treści Linki wewnętrzne i […]

Czytaj więcej